Парк «Аскольдова могила» (Київ)

27.04.2017 03.12.2023 2016, 2017, 2023

Церква Святого Миколая на Аскольдовій могилі



Аскольдова могила – це історична місцевість, де за легендою в 882 році князь Олег Віщий вбив братів Аскольда й Діра та захопив владу в Києві. Згідно «Повісті временних літ» вони разом правили Київським князівством у 860–882 роках. Традиційно вважається, що саме Олег є засновником держави Київська Русь (882–1240) та її першим правителем у 882–912 роках.

Аскольда поховали на місці його вбивства й ще в 10 столітті княгиня Ольга збудувала над його могилою дерев’яну церкву Святого Миколая (ім’я Миколай було прийняте Аскольдом під час хрещення в 867 році). У 971 році син Ольги князь Святослав Хоробрий зруйнував церкву, але в 990 році син Святослава князь Володимир Великий відновив церкву. От такі в них були екзотичні сімейні розваги 🙀

Багато століть при церкві діяв монастир, перша згадка про жіночий монастир датується 1036 роком. З 15 століття там уже діяв Київський Пустинно-Микільський чоловічий монастир, один із найвідоміших тоді монастирів. Наприкінці 17 століття неподалік Аскольдової могили (сучасна площа Слави) спорудили новий монастирський комплекс, куди невдовзі переїхали ченці. На Аскольдовій могилі залишилося монастирське кладовище та стара церква Святого Миколая, яка стала цвинтарною. З приходом радянської влади всі будівлі монастиря були зруйновані, включно із величною будівлею Військового Микільського собору збудованого в 1690–1696 роках на кошти гетьмана Івана Мазепи.

У 1786 році монастирський цвинтар став міським, де почали ховати видатних та заможних людей. За своїм рівнем він поступався лише Байковому кладовищу.

У 1809–1810 роках на місці старого дерев’яного храму Святого Миколая за проєктом головного архітектора Києва Андрія Меленського була збудована мурована церква-ротонда. Кошти на будівництво надав купець Самійло Мещеряков, побажавши у такий спосіб увіковічити пам’ять своєї померлої дружини, яка була похована на Аскольдовій могилі.

Загалом на Аскольдовій могилі було більш ніж 2000 поховань та декілька десятків склепів. У 1930-х роках почалася ліквідація цвинтаря. Оскільки ліквідація проходила за часів радянської влади, то численні унікальні склепи та надгробки були просто знищені, лише поодинокі поховання перенесли. Наприкінці 1930-х років, фактично на кістках сотень людей, на Аскольдовій могилі заклали парк. Також вони закрили Миколаївську церкву та переобладнали її під ресторан і знищили споруди вищезгаданого монастиря.

Сучасний парк «Аскольдова могила» лежить на крутому схилі й там росте багато різноманітних зелених насаджень, але саме його паркова частина не є чимось незвичайним та сильно поступається іншим паркам міста. Однією з головних родзинок можна назвати оглядовий майданчик, звідки відкривається чудова панорама лівого берега Києва.

На території парку можна побачити відновлену в первісному вигляді церкву Святого Миколая та масивні сходи, що ведуть до неї, один зі збережених склепів, дзвіницю, скульптуру Діви Марії, пам’ятний знак «1100-ліття віднайдення угорцями своєї Батьківщини», пам’ятник присвячений героям Крут, пам’ятний знак Герою Україну отцю Августину Волошину. У всьому парку встановлено 14 хрестів із барельєфами, що символізують 14 молитовних циклів (стацій), у яких згадуються муки Христа. До святкування 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка відкрили пам’ятний знак присвячений етюду «Аскольдова могила», який той намалював у 1846 році.

З 2014 року в парку почали встановлювати пам’ятні знаки й меморіальні дошки присвячені подіям та загиблим героям Євромайдану і російсько-української війни. Також почали з’являтися військові поховання, серед яких: Маркіян Паславський «Франко» (16 січня 1959 – 19 серпня 2014), Герой України Олександр Клітинський (15 травня 1988 – 19 лютого 2014) та Герой України Дмитро Коцюбайло «Да Вінчі» (1 листопада 1995 – 7 березня 2023) – перший доброволець, якому звання Герой України було присвоєно прижиттєво.

І тепер повернімося до самого початку, до князя Аскольда. Можливо, у вас виникло запитання, чи дійсно він там похований? Однозначної відповіді немає. Під церквою Святого Миколая ви можете спуститися до склепу та побачити саркофаг Аскольда, проте, він порожній та встановлений не так давно. За переказами Аскольдова могила десь під самою церквою, але точне місце невідоме. Наразі немає 100% підтвердження ні того, що він там похований, ні того, що він там взагалі був колись похованим. Тому, це відкриття ще тільки чекає нас у майбутньому.

  • Дата відкриття – 1930-ті роки
  • Площа – 23.45 га
  • Вид пам’ятки – парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, пам’ятка історії
  • Адреса – Київ, Печерський район, Паркова дорога, 1
  • Станція Метро – Арсенальна (відстань ≈1.2 км)

🙀 Згідно «Повісті временних літ» на Аскольдовій могилі розташовувався заміський княжий двір з оборонними спорудами, але археологічного підтвердження цьому немає.

🙀 Є версія, що Аскольд і Дір – це насправді одна людина, а не брати, які правили разом, оскільки інформації про Діра практично не має, хоча він і був рівноцінним правителем.

🙀 Віщий Олег – це саме той князь, якому напророкували, що він помре від свого улюбленого коня. Усю цю легенду ви маєте добре пам’ятати зі шкільної програми, у її фіналі (обережно спойлер) отруйна змія вилізла із черепа коня та вкусила Олега.

🙀 Під час будівельних робіт 1853 року було виявлено печерний лабіринт зі старовинними написами. Ще тоді вхід до печери засипали, тому місце розташування втрачене.

🙀 У 19 столітті на горі знайшли два скарби, що налічували орієнтовно 5000 арабських монет 8-10 століть.

Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі