Хрестовоздвиженська церква (м. Ніжин)

Додаткова інформація

Хрестовоздвиженська церква була збудована в 1775 році та має статус пам’ятки архітектури. У 1771 році помирає ніжинський полковник Петро Іванович Розумовський (родич гетьмана Кирила Розумовського) і його ховають на території старої дерев’яної церкви в передмісті міста. Після чого його вдова Пелагія Семенівна Розумовська (Сулима) жертвує кошти на спорудження нового мурованого храму, на заміну старому, який стає усипальницею її чоловіку, а з часом і для неї.

Воздвиженська церква виконана в стилі українського бароко та є храмом тетраконхового типу, як і ніжинська Покровська церква, де ми коротко описали що це означає.

У 1860 році церкву значно розширили та прибудували двоярусну дзвіницю. Саме такою вона дійшла до наших днів. У радянський період храм закрили та використовували не за призначенням. У 1990-х роках його передали церковній громаді й наразі там проводяться богослужіння.

Цікавим фактом є те, що цей храм безпосередньо пов’язаний із повістю «Вій» Миколи Гоголя, котру він написав на основі місцевої легенди. Йому розповіли, як одного разу загадково померла молода дівчина і її відспівували в Хрестовоздвиженській церкві, але насправді вона не померла, а заснула летаргічним сном (щось на зразок клінічної смерті або коми). Під час служби вона раптово прокинулася, чим до смерті налякала священика.

Також перед входом до церкви можна побачити меморіальну табличку, що в 1891 році тут охрестили Ольгу Хохлову, відому балерину та першу дружину видатного художника Пабло Пікассо.

  • Рік спорудження – 1775
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська обл, м. Ніжин, вул. Воздвиженська, 33
  • Приналежність – Російська православна церква в Україні

Знаходиться поруч:

Хочете допомогти проєкту?

Якщо вам подобаються наші матеріали і ви хочете бачити регулярні оновлення, то перейдіть за посиланням, щоби дізнатися як можна допомогти нашому сайту.

І обов’язково долучайтеся до наших сторінок у соціальних мережах: Facebook, Instagram, Twitter 😎

avatar