П’ятницька церква (м. Чернігів)

Додаткова інформація

П’ятницька церква була збудована наприкінці 12 – на початку 13 століття, на території ринку та названа на честь покровительці торгівлі Святої Параскеви П’ятниці. За однією з версій церкву звели на кошти місцевих купців. Є припущення, що її автором міг бути Петро Милоніг – перший відомий архітектор часів Київської Русі.

Перша згадка про реставраційні роботи датується 1670 роком. У 1690 році храм перебудували за проєктом архітектора Івана Зарудного, представника школи українського бароко. У 17–18 століттях П’ятницька церква була головною будівлею однойменного жіночого монастиря. У 1755 році після пожежі 1750 року храм реставрували та зробили нові прибудови. У результаті всіх реставрацій і перебудов церква збільшилася в розмірі та набула виразних рис козацького храму, через що, майбутні покоління почали вважати дату будівництва саме кінець 17 століття.

У 1818-1820 роках за проєктом українського архітектора Антона Карташевського спорудили двоповерхову дзвіницю. У 1962 році (або 1963) її розібрали, бо радянська влада не побачила в ній культурної цінності.

Під час Другої світової війни церква дуже сильно постраждала від німецьких бомбардувань (за однією з версій), вціліло дуже мало. У 1943 році постало питання про знесення залишків храму, але відомий російський реставратор Петро Барановський, який приїхав до Чернігова для оцінки злочинів окупаційної німецької влади, дослідив руїни та виявив, що насправді П’ятницька церква належить до доби Київської Русі, а не до 17 століття, як вважалося раніше і вона має велику архітектурну цінність.

У 1944 році Барановський розробив проєкт реставрації храму в первісному вигляді 12-13 ст. У 1944-1945 роках провели перші робити з укріплення та консервації вцілілих частин храму. До 1955 року проводилися дослідження та розрахункові роботи, а в 1955-1962 роках безпосередньо проходила реконструкція.

Під час реконструкції використовували метод анастилозу, коли при відновлені використовують оригінальні частини. Наприклад, шматок стіни, котрий відвалився намагаються поставити на те місце, де він був раніше. Це неймовірно складний метод, проте, він дає змогу максимально точно відтворити оригінальну будівлю.

Сьогодні П’ятницька церква дозволяє нам побачити приклад архітектури часів Київської Русі без численних перебудов та добудов, як в інших збережених храмів тієї доби. Вона має статус архітектури національного значення та є окрасою Чернігова.

  • Дата будівництва – кінець 12 – початок 13 століття
  • Роки відбудови – 1943-1962
  • Архітектор – Петро Милоніг, Іван Зарудний, Петро Барановський
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Чернігівська область, м. Чернігів, вул. Гетьмана Полуботка, 3
  • Приналежність – Православна церква України

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 30.06.2020 | Оновлено: 11.04.2021 | Світлини зняті: 19.10.2019

Напишіть коментар ...

avatar