Пам’ятник футболістам київського «Динамо», загиблим під час Другої світової війни (Київ)

Додаткова інформація

Пам’ятник футболістам київського «Динамо» був встановлений у 1971 році в пам’ять про футболістів київського «Динамо», які загинули в роки Другої світової війни. Він розташовується на території Міського саду, біля стадіону «Динамо» ім. Валерія Лобановського. Автори роботи – архітектори Вольдемар Богдановський, Ігор Масленков та скульптор Іван Горовий. Згідно з наказом Міністерства культури України від 04.07.2013 №604 пам’ятник має статус пам’ятки монументального мистецтва та історії, охоронний номер 411/4-Кв.

Сюжетною основою для пам’ятника послугував видуманий радянською пропагандою «Матч смерті». 9 серпня 1942 року на стадіоні «Зеніт» (зараз «Старт») відбувся футбольний матч між командою київського хлібзаводу «Старт», де працювали колишні футболісти київських клубів «Динамо» й «Локомотив» та німецькою командою «Flakelf». За легендою німецьке командування пригрозило нашим футболістам розстрілом у разі перемоги, але вони цього не побоялися та перемогли, після чого їх усіх одразу після матчу вивезли до Бабиного яру та розстріляли. Ще казали, що «Flakelf» це елітна німецька команда, яка заради матчу спеціально прибула з Німеччини.

Насправді, до матчу з «Flakelf» команда «Старт» зіграла ще 8 матчів із різними командами окупаційних військ і в усіх перемогла. Після гри з аматорською командою «Flakelf» всі футболісти спокійно пішли по домівках. Вже потім у 1943 році за підпільну діяльність розстріляли Миколу Трусевича, Івана Кузьменка, Олексія Кліменка та Миколу Коротких. Також у наш час немає жодних доказів, що ці розстріли, хоч якось були пов’язані з футбольним матчем.

Цікаво також, що цей радянський міф існував одночасно з «розстріляними» учасниками того матчу, які собі спокійно жили. Наприклад, Михайло Свиридовський помер у 1973 році, Федір Тютчев у 1959, Михайло Путистін у 1981, Володимир Балакін у 1992, Михайло Мельник у 1969, а Макар Гончаренко в 1997.

  • Рік встановлення – 1971
  • Скульптор – Іван Горовий
  • Архітектор – Вольдемар Богдановський, Ігор Масленков
  • Матеріал – граніт
  • Вид пам’ятки – пам’ятка монументального мистецтва та історії
  • Адреса – Київ, Печерський район, вул. Грушевського
  • Станція метро – Майдан Незалежності (відстань ≈540м)
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі , яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 19.04.2016 | Оновлено: 30.06.2021 | Світлини зняті: 01.11.2015

Напишіть коментар ...

avatar