Пам’ятник Олені Телізі (Київ)

Додаткова інформація

Пам’ятник Олені Телізі був відкритий 25 лютого 2017 року на території Національного історико-меморіального заповідника «Бабин Яр» в Шевченківському районі міста Києва. Автори роботи – скульптори Олександра Рубан, Віктор Липовка та архітектори Іван Єршов, Даниленко А. О. На пам’ятнику знаходиться напис: «Пам’ятник Олені Телізі та її соратникам, що загинули за незалежність України».

Олена Іванівна Теліга (21 липня 1907 року – 21 лютого 1942) – українська поетеса, публіцист, громадський діяч та учасниця ОУН. Вона була справжньою патріоткою своєї країни, що відображалось у її діяльності та творчості. 22 жовтня 1941 року вона повертається до окупованого німцями Києва. Організовує «Спілку українських письменників» та стає редактором тижневика «Література і мистецтво», який за її ініціативою перейменовують у «Літаври». Головною метою тижневика стає пропаганда української культури, критика більшовицького режиму та формування самосвідомості українців.

З огляду на проукраїнське направлення видавництва та прохолодне ставлення до окупаційної влади, «Літаври» врешті-решт закривають. Олена Теліга відкрито ігнорує всі постанови та попередження окупаційної влади і відмовляється покинути місто. Знаючи про засідку гестапо, вона все одно іде на зібрання «Спілки українських письменників», де 9 лютого 1942 року її арештовують. Згодом її разом із чоловіком та іншими письменниками розстрілюють. Точна дата й місце загибелі поетеси невідомі, але враховуючи масові розстріли 21 лютого 1942 року в Бабиному яру, цей день прийнято вважати днем її пам’яті.

Олена Теліга була ще зовсім молодою на момент загибелі, їй було лише 35 років. За життя вона не видала жодної своєї роботи і всі її твори були надруковані посмертно. «Душа на сторожі» (1946), «Прапори духа» (1947), «О. Теліга. Збірник» (1977), «Полум’яні вежі» (1977).

До речі, на нашому сайті ви можете побачити ще один київський пам’ятник Олені Телізі, який встановили 31 серпня 2009 року на території КПІ.

  • Дата відкриття – 25 лютого 2017 року
  • Скульптор – Олександра Рубан, Віктор Липовка
  • Архітектор – Іван Єршов, Даниленко А. О.
  • Адреса – Київ, Шевченківський район, Бабин Яр
  • Станція метро – Дорогожичі (відстань ≈100м)
Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

ZeFt працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Тому ми завели свою сторінку на відомій платформі , яка з 2013 року надає змогу людям фінансово підтримувати незалежних авторів.

Місцезнаходження:

Допис опубліковано: 08.06.2017 | Оновлено: 01.07.2021 | Світлини зняті: 16.05.2017

Напишіть коментар ...

avatar