Найкращі та найцікавіші сквери Києва

31.01.2023 03.09.2023

Найкращі та найцікавіші сквери Києва

На території Києва розташовується дуже велика кількість різноманітних скверів. Зазвичай то невеличкі квадратні, прямокутні, круглі, трикутні, кругло-квадратні, трикутно-прямокутні, еліпсоїдно-додекаедричні, ікосаедро-тетраедричні (якщо таке можливо) ділянки розміром до 2 га, що призначені для короткого перепочинку, на відміну від парків, де можна провести досить багато часу або і цілий день, хоча наврядчи ви швидко пройдете ікосаедро-тетраедричну ділянку. Звісно, якщо ви маєте дітей, а в сквері є дитячий майданчик, то й там можна буде провести цілий день.

У столиці дійсно дуже багато скверів, але не всі вони унікальні і вартують вашої уваги, більшість із них є типовими ділянками з зеленими насадженнями й лавками. У нашій статті ми будемо намагатися показати вам найкращі та найцікавіші сквери Києва. Одразу зауважмо, що це не топ і вони не йдуть від найкращого до найгіршого та навпаки, а розташовані просто по даті відкриття.

І, якщо ти крутий сквер, котрий перейшов на цю статтю, щоби прочитати про себе й подивитися наскільки ти гарний, але не знайшов себе, не розчаровуйся, присилай нам своє резюме і ми тобі обов’язково перетелефонуємо.

Увага стаття ще не повна й перебуває в процесі оновлення.

Показати більше

Зміст

1. Сквері ім. Марії Заньковецької

Сквері ім. Марії Заньковецької
Сквері ім. Марії Заньковецької
Сквері ім. Марії Заньковецької
Музей Марії Заньковецької
пам'ятник Георгію Гонгадзе

Сквері ім. Марії Заньковецької є одним із найбільших скверів Києва, його площа орієнтовно 1.78 га. Він названий на честь видатної української акторки Марії Костянтинівни Заньковецької (4 серпня 1854 року – 4 жовтня 1934 року), що зовсім не випадково, бо на території скверу розташовується будинок, де вона жила впродовж 1918-1934 років. Наразі в тій будівлі функціонує Музей Марії Заньковецької.

Про історію створення скверу Марії Заньковецької відомого не багато. На деяких ресурсах вказують, що його відкрили в 2006 році на 20 річницю Чорнобильської катастрофи. Проте, сквер може бути і старішим. Оригінальний дім, де мешкала Заньковецька, знесли на початку 1980-х років, але вже в 1989 році його відбудували. Десь у цей період неподалік відкрили каскадний фонтан, можливо, тоді й заснували сквер.

Окрім вищезгаданого каскадного фонтану, що має підсвітку, і музею Заньковецької, ще там можна побачити, меморіальна дошку Марії Заньковецькій, пам’ятник Георгію Гонгадзе, який відкрили в 2008 році, багато квітучих дерев, лавки, ліхтарі та різні сучасні скульптури.

  • Дата відкриття – невідомо
  • Адреса – Київ, Печерський район, вулиця Велика Васильківська, 121
  • Станція метро – Палац «Україна» (відстань ≈250 м)
Показати більше

2. Парк Трипільської культури

Парк Трипільської культури
Трипільська скульптура у вигляді жінки
Трипільська скульптура у вигляді жінки
Трипільська скульптура
Загадкова трипільська біноклевидна посудина
Макет трипільського храму
Трипільський тотем у вигляді бика
Трипільська скульптура

Парк Трипільської культури створений у 2003 році за проєктом Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП), Львівської Національної академії мистецтв (ЛНАМ) та Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури (НАОМА). Хоча цей сквер і прикидається парком, не вірте йому, він сквер.

Трипільську культуру в 1893 році відкрив видатний український археолог Вікентій Хвойка. Ця культура вважається однією з найстаріших розвинених культур у Європі, про що свідчать численні археологічні знахідки.

Усі скульптури на території скверу – це наближені до оригіналів і збільшені в пропорціях речі побуту, ритуальні речі та приклади архітектури трипільської доби, знайдені під час розкопок. Центральна та найбільша скульптура парку має вигляд біноклевидної посудини, загадковий предмет точне призначення якого достеменно невідоме. Серед інших скульптур йдуть різні скульптури жінок, трипільський тотем подібний до бика, зразки кераміки, модель житла та макет храму.

Також схожі скульптури ви можете побачити в місті Ржищів, там теж є велика скульптура біноклевидної форми та скульптури жінок.

  • Дата відкриття – 2003 рік
  • Адреса – Київ, Голосіївський район, вулиця Фрометівська
  • Станція метро – Деміївська (відстань ≈600 м)
Показати більше

3. Парк Шота Руставелі

Парк Шота Руставелі (Київ)
Парк Шота Руставелі (Київ)
Парк Шота Руставелі (Київ)
Парк Шота Руставелі (Київ)
Парк Шота Руставелі (Київ)

Парк Шота Руставелі (Парк кам’яних скульптур імені Шота Руставелі) відкрили 7 червня 2007 року. Автори роботи – грузинські скульптори Володимир Імерлішвілі, Паата Гігаурі та архітектор Давид Якобошвілі.

На території скверу встановлено декілька досить незвичайних скульптур та лавок із граніту. Центральною скульптурою скверу є пам’ятник присвячений видатному грузинському поету 12-го століття Шота Руставелі, котрого вважають одним із найкращих поетів середньовіччя. Його головною роботою є епічна поема «Витязь у тигровій шкурі». Сам пам’ятник дуже дивний, по суті, це практично прямокутна плита з червоного граніту, на якій викарбуваний портрет Шота Руставелі.

  • Дата відкриття – 7 червня 2007 року
  • Скульптори – Володимир Імерлішвілі, Паата Гігаурі
  • Архітектор – Давид Якобошвілі
  • Адреса – Київ, Печерський район, перетин вулиць Шота Руставелі та Саксаганського
  • Станція метро – Палац спорту (відстань ≈400 м)
Показати більше

4. Сад каменів

Оболонській набережній
Оболонській набережній
Оболонській набережній
Оболонській набережній
Оболонській набережній
Оболонській набережній
Оболонській набережній

Сад каменів – це маленький сквер на Оболонський набережній, який відкрили за ініціативою будівельної компанії «МЖК «Оболонь» у 2011 році. Автор роботи – ужгородський скульптор Олексій Шамшура.

На території скверу можна побачити кам’яні стовпи, різноманітні бронзові скульптури, кам’яні брили та декоративні зелені насадження. Головною експозицією саду є фонтан зі скульптурами дівчат, одна з яких тримає на руках кумедне цуценя.

  • Дата відкриття – 2011 рік
  • Скульптор – Олексій Шамшура
  • Адреса – Київ, Оболонський район, вулиця Оболонська Набережна
  • Станція Метро – Оболонь (відстань ≈2.9 км)
Показати більше

5. Сквер Київських інтелігентів

Сквер Київських інтелігентів
Рибалочка з тростиною під крилом.
Сквер Київських інтелігентів, крук із циліндром на голові
Сквер інтелігентів, горобець, який виривався із клітки
Сквер інтелігентів, лавка у формі книг
Скульптура «Спітакасар»

Сквер Київських інтелігентів був створений у 2013 році. Головною його особливістю є незвичайні скульптури птахів, що символізують сучасну столичну інтелігенцію, а саме: горобець, який виривався із клітки, рибалочка з тростиною під крилом (атрибут джентльменів минулих століть), сова та крук із циліндром на голові (він же ворон у капелюсі). Автор роботи – скульптор Костянтин Скритуцький.

Скульптура горобця була встановлена після Євромайдану та символізує інтелігентів, котрі проявляють свій бойовий дух, сором’язлива рибалочка символізує, що в наш час інтелігенція стає видом, що вимирає, сова ж сама по собі є дуже розумним птахом і загальноприйнятим символом мудрості, а от крук взагалі вважається однією з найрозумніших істот на планеті, подивіться хоча б відео в інтернеті, як крук виконує завдання, котрі потребують неабиякої кмітливості.

Крім скульптур на території скверу є багато зелених насаджень, лавки, ліхтарі, дитячий і спортивний майданчики та цікава лавка у формі книг.

Навколо скверу є мурал-мозаїка від того самого Костянтина Скритуцького, трешовий мурал від польського художника Zbiok, сюрреалістичний мурал від Dima Fatum, один із наших улюблених муралів «Час змін» та досить незвичайний пам’ятник Пантелеймону Кулішу.

  • Дата відкриття – 2013 рік
  • Скульптор – Костянтин Скритуцький
  • Адреса – Київ, Шевченківський район, вулиця Олеся Гончара
  • Станція метро – Золоті ворота (відстань ≈900 м)
Показати більше

6. Сквер ім. Гейдара Алієва

Сквер ім. Гейдара Алієва
Сквер ім. Гейдара Алієва
Сквер ім. Гейдара Алієва
Сквер ім. Гейдара Алієва
Сквер ім. Гейдара Алієва
Пам'ятник Гейдару Алієву

Сквер ім. Гейдара Алієва відкрили в 2013 році, неподалік посольства Азербайджану. Ініціатором створення скверу стала державна нафтова компанія Азербайджанської Республіки «SOCAR», яка з 2008 року має в Україні свою мережу заправних станцій.

Гейдар Алієв (10 травня 1923 – 12 грудня 2003) – азербайджанський політичний діяч та президент Азербайджану з 1993 по 2003 рік. Біля входу до скверу Гейдару Алієву встановлений пам’ятник.

У сквері висаджені традиційні для Азербайджану дерева – магнолія, клен, слива, тис, сакура, айва, барбарис, акація. Головне місце в сквері займає багатоярусний фонтан, позаду якого на стіні знаходиться єдина в світі копія килима «Шейх Сафі», виконана з муранського скла й кераміки. Килим «Шейх Сафі» був витканий Максудом Кашані в 1539 році, на замовлення шаха Тахмасіба. Розміри оригінального килима 10,5 на 5,34 метра, такі ж розміри має копія в Києві. Також у сквері Гейдара Алієва є копія Бакинської кріпосної стіни, пам’ятки архітектури та символу захищеності народу.

Сквер ім. Гейдара Алієва – це один із наших улюблених скверів, він такий собі справжній острівець азербайджанської культури в Києві.

До речі, у 2011 році в місті Ірпінь відкрили парк Заріфи Алієвої (дружина Гейдара Алієва) та встановили їй пам’ятник.

  • Дата відкриття – 2013 рік
  • Адреса – Київ, Шевченківський район, вулиця Глибочицька
  • Станція метро – Лук’янівська (відстань ≈800 м)
Показати більше

7. Сквер Небесної Сотні

Сквер Небесної Сотні Київ
Сквер Небесної Сотні Київ
Сквер Небесної Сотні Київ

Сквер Небесної Сотні був відкритий 9 липня 2015 року та названий на честь героїв, які загинули під час Євромайдану. Ініціатором створення скверу є Євгенія Кулеба та її громадська організація «Місто Сад». Раніше територія майбутнього скверу була віддана під забудову чергового готелю чи бізнес-центру, проте, через мораторій на будівництво в центрі Києва, земельна ділянка обнесена металевою огорожею почала перетворюватися на звалище. У лютому 2014 року огорожа успішно пішла укріплювати барикади на Майдані, а згодом активісти прибрали звалище й заклали сквер.

Одним із головних атрибутів скверу Небесної Сотні є мурал із зображенням Сергія Нігояна, автором якого став португальський художник Alexandre Farto (Vhils). Саме тому на офіційному відкриті, окрім Президента України Петра Порошенка, громадських діячів, активістів і митців, ще були присутні посол Португалії в Україні Марія Кріштіна Серпа ді Алмейда та батько Сергія Нігояна – Гагік Нігоян.

Сквер розташовується практично в самому центрі Києва, але водночас його мало хто помічає, що не дивно загалом, бо він лежить немов у ямі, неподалік Михайлівського Золотоверхого собору. Нині на колись закинутій території ростуть різноманітні зелені насадження, стоять лавки є дитячий майданчик і мурал. Це один із чудових прикладів громадської активності й боротьби за своє місто.

  • Дата відкриття – 2015 рік
  • Адреса – Київ, Шевченківський район, вулиця Михайлівська
  • Станція метро – Майдан Незалежності (відстань ≈600 м)
Показати більше

8. Сквер на Щекавицькій площі

Сквер на Щекавицькій площі
Сквер на Щекавицькій площі
Сквер на Щекавицькій площі
Сквер на Щекавицькій площі
Сквер на Щекавицькій площі
Сквер на Щекавицькій площі

Сквер на Щекавицькій площі відкрили в 2018 році після тривалої реконструкції, до якої там був звичайний радянський артхаус. У 2006-2007 роках на площі хотіли збудувати церкву, але, слава Богу, не збудували, у Києві й так вистачає жахливих сучасних храмів (відбудовані стародавні храми до цієї категорії не входять).

На території скверу росте багато квітів, квітучих кущів і дерев, є чудовий фонтан із підсвіткою, лавки, ліхтарі, дитячий і спортивний майданчики.

Сквер розташовується посеред старого Подолу, через дорогу можна побачити кінотеатр «Жовтень», один із найвідоміших і найстаріших кінотеатрів столиці, а також легендарну гору Щекавицю, котру назвали на честь одного з засновників Києва.

  • Дата відкриття – 2018 рік
  • Адреса – Київ, Подільський район, вулиця Костянтинівська, 26
  • Станція метро – Контрактова площа (відстань ≈400 м)
Показати більше

9. Сквер ім. Мусліма Магомаєва

Сквер ім. Мусліма Магомаєва
Сквер ім. Мусліма Магомаєва
пам'ятник Мусліму Магомаєву
Сквер ім. Мусліма Магомаєва
Сквер ім. Мусліма Магомаєва

Сквер ім. Мусліма Магомаєва створений у 2018 році азербайджанською будівельною компанією «Alke Inshaat Sanaye ve Tijaret» за ініціативою Посольства Азербайджанської республіки в Україні та Київської міської державної адміністрації. Сквер названий на честь відомого азербайджанського оперного та естрадного співака Мусліма Магометовича Магомаєва.

На території скверу є пам’ятник Мусліму Магомаєву, фрагмент стіни, глеки й багато квітів. Загалом сквер виконаний у традиційному азербайджанському стилі з елементами традиційної архітектури. Автор пам’ятника – український скульптор азербайджанського походження Сейфаддін Гурбанов.

Відкриття скверу ім. Мусліма Магомаєва стало можливим через те, що Київ і Баку з 1990-х років є містами побратимами.

  • Дата відкриття – 2018 рік
  • Скульптор – Сейфаддін Гурбанов
  • Адреса – Київ, Шевченківський район, перетин вулиць В’ячеслава Чорновола та Січових стрільців
  • Станція Метро – Лук’янівська (відстань ≈550 м)
Показати більше

Мапа

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі