Спасо-Преображенський кафедральний собор (м. Житомир)

04.04.2020 04.12.2023 04.07.2019

пам'ятка архітектури національного значення


Спасо-Преображенський кафедральний собор збудували в 1866–1874 роках за ініціативою російського імператора Олександра II. Проєкт собору розробили в 1844 році, а безпосереднє спорудження почали в 1851 році, але вже в 1853 році майже готовий храм рухнув (вночі дзвіниця завалилася на головну будівлю), що стало слідством серйозних прорахунків на етапах проєктування та будівництва. Цікаво, що практично в той самий період схожі проблеми спіткали київський Володимирський собор.

У 1866 році розпочалася друга спроба будівництва, яка цього разу пройшла без проблем і в 1874 році собор освятили. Храм спорудили в російсько-візантійському стилі за проєктом архітектора Карла Карловича Рахау та за участю архітекторів Ернеста Івановича Жибера й Володимира Шаламова. Художнє оформлення собору виконав Михайло Васильєв.

У радянські часи собор закрили та в 1930-х роках навіть хотіли знести й збудувати на його місці чергову жахливу «совкову» будівлю. Є версія, що він вцілів, бо по іронії долі ініціатори цього рішення самі стали жертвами сталінських репресій. За іншою версією руйнуванню завадив початок Другої світової війни.

Спасо-Преображенський собор вважається одним із найбільших храмів України, він має статус пам’ятки архітектури національного значення та є важливим туристичним об’єктом міста.

  • Роки будівництва – 1866–1874
  • Архітектори – Карл Рохау, Ернест Жибер, Володимир Шаламов
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури
  • Адреса – Житомирська область, Житомирський район, місто Житомир, вулиця Перемоги, 14
  • Приналежність – Російська православна церква в Україні

Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі