Єлецький монастир (м. Чернігів)

14.02.2020 04.12.2023 19.10.2019

Успенський собор XI-XVII ст.


Свято-Успенський Єлецький монастир був заснований у 1060 році чернігівським князем Святославом Ярославичем (четвертий син Ярослава Мудрого). За різними даними між другою половиною XI ст. та другою половиною XII ст. збудували головну споруду монастиря – Успенський собор. Цей храм за всю свою багатовікову історію пережив низку перебудов, але все ж таки дійшов до наших днів практично зберігши свої первісні форми. Головною родзинкою собору є декілька стародавніх фресок часів Київської Русі.

Успенський собор є єдиною збереженою монастирською будівлею часів Русі. У товщі Єлецької гори на який стоїть монастир існує цілий комплекс печер. Вважається, що їх створили за княжої доби, але на відміну від сусідніх Антонієвих печер вони майже не досліджені.

1239 році під час монголо-татарської навали монастир зруйнували. Після того він ще неодноразово переживав велику кількість руйнувань, пожеж, занепадів та відновлень. У радянські часи монастир закрили та лише в 1992 році передали релігійній громаді, зараз там діє жіночий монастир.

У 1669 році настоятелем Єлецького монастиря став Іоаникій Ґалятовський. Саме за його часів збудували споруди, що сформували сучасний ансамбль монастиря: дзвіницю, північні келії, східні келії, південно-західні келії, мур навколо монастиря, Петропавлівську церкву.

1688 році монастир очолив Феодосій Углицький (Чернігівський), якого потім проголосили святим. Його будинок ми можемо побачити біля дзвіниці. Наприкінці XVII століття до Успенського собору прибудували усипальницю чернігівського полковника Якова Лизогуба. Також на території монастиря розташовується зруйнований будинок ігумена XVIII століття.

Сьогодні Єлецький монастир це важливий туристичний об’єкт і пам’ятка Чернігова, тут дуже затишно, спокійно та гарно. Ми сподіваємося, що невдовзі будуть дослідженні й відновлені, а згодом і відкриті для відвідувачів з усього світу стародавні печери монастиря.

  • Рік заснування – 1060
  • Архітектурний стиль – українське бароко
  • Вид пам’ятки – пам’ятка архітектури та історії
  • Адреса – Чернігівська область, Чернігівський район, місто Чернігів, вулиця Князя Чорного, 1
  • Приналежність – Російська православна церква в Україні

Розташовується поруч:

Підтримайте наш сайт

Вандрівка працює та активно розвивається з 2015 року, але в нас немає реклами чи спонсорів і ми нічого не продаємо. Водночас створення нового авторського контенту потребує коштів та дуже багато часу.

Фінансово підтримати нас ви можете через українську платформу донатів Donatello. Там немає складної й заплутаної реєстрації, як на аналогічних платформах, а мінімальний платіж становить всього 5 грн.

Місцезнаходження:

Підписатися
Повідомлення про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі